9 tot 12 jaar
Hotel De Spartaan - Lizette de Koning
Als Roef een lage score op zijn OMNI-toets haalt zijn zijn ouders erg teleurgesteld. Zelf vindt hij het niet erg, Roef wil graag naar de techniekschool. Zijn ouders denken er nog wat aan te kunnen doen als ze een advertentie zien van De Spartaan. Daar wordt een speciaal activiteitenprogramma aangeboden om het brein van kinderen tot tien keer beter te laten werken. De kinderen die aan het programma hebben deelgenomen mogen de OMNI-toets overdoen en dat heeft tot verbluffende resultaten geleid.
Daar gaat Roefs plan om in de vakantie een idee voor een ontwerpwedstrijd uit te werken. Zijn koffer wordt gepakt en zijn ouders brengen hem naar Hotel De Spartaan. Roef komt er snel achter dat de opvoedingsideeën van de hoteleigenaar meneer Fausto de naam van het hotel eer aandoen. Terwijl zijn ouders denken dat hij een fijne tijd heeft, lijdt Roef honger, moet hij keihard werken, kan hij nauwelijks slapen en moet hij verschrikkelijke opdrachten uitvoeren. Ontsnappen lijkt onmogelijk.
Lizette de Koning heeft een spannend verhaal geschreven dat een aanklacht lijkt tegen de eenzijdige voorkeur voor theoretische vervolgopleidingen. Zo hebben Roefs ouders plannen met hun zoon en zetten alles op alles om hun doel te bereiken en Roef op het gymnasium te krijgen.
Eenmaal in Hotel De Spartaan is Roef samen met de andere kinderen overgeleverd aan de grillen van Fausto en zijn hondje Titan. Het leven in het hotel leest als Kamp Van Koningsbrugge ontmoet Roald Dahl. De ontberingen zijn grotesk. Fausto gelooft namelijk niet in studeren, maar in het ontwikkelen van karakter. Naast honger en slaapgebrek moeten de kinderen hun ergste angsten onder ogen zien, vooral niet samenwerken en zelfs tegen elkaar vechten. Sommige scenes zijn best heftig om te lezen.
Roef sluit vriendschap met June (en wordt verliefd op haar) en samen doen ze een aantal spectaculaire ontdekkingen. Om dit aan de buitenwereld te laten weten moeten ze een goed plan bedenken, want ze kunnen niet zomaar het hotel uitlopen en ook het contact met hun ouders wordt gecontroleerd. Dan blijkt dat Roef tijdens zijn verblijf toch het een en ander heeft geleerd over angsten overwinnen en doorzetten.
De personages lijken aanvankelijk clichématig, vooral de ouders van Roef lijken alleen maar met zichzelf bezig en Roef kan niet anders dan daarin berusten. Gaandeweg echter kan de lezer wel begrijpen dat Roef toch veel van zijn ouders houdt en blijken zij meer te zijn dan een ambitieuze politica en een handige ondernemer. Het verhaal sluit origineel af met een advertentiebord waaruit de lezer kan opmaken hoe het met iedereen afloopt.
Hotel De Spartaan is een vlot geschreven spannend en soms heftig verhaal waarin Roef en zijn vriendin June zich verzetten tegen een Spartaanse opvoeding. Het verhaal is ook een pleidooi om oog te hebben voor de eigenheid van kinderen en niet alleen taal en rekenen te waarderen, maar ook kunst, fantasie, samenwerken en dingen kunnen maken.
