4 tot 6 jaar
Pak'm! - Jenny Bloomfield
We zien een meisje in een badpak op het strand en ze heeft een bal in haar handen. Een hondje kijkt haar verwachtingsvol aan. ‘Ben je er klaar voor? vraagt het meisje ‘Daar komt ie…’ Ze trapt de bal ver over het strand en het hondje schiet erachteraan. Maar hij is niet alleen. Een terriër met wieltjes aan de achterpoten racet mee en ook een Deense dog en twee dalmatiërs. Zo begint de jacht op de bal waar steeds meer honden aan deelnemen en die langs verschillende locaties voert. Tot ze uiteindelijk moe gerend weer op het strand terugkomen en het spel weer opnieuw kan beginnen.
Pak‘m! van de Britse illustratrice Jenny Bloomfield is een geweldig kijkavontuur, zeker voor hondenliefhebbers. Tijdens de jacht op de bal sluiten zich niet alleen steeds meer honden aan, er gebeurt ook van alles. Bijvoorbeeld als de honden door de winkelstraat lopen graait eentje een bosje bloemen mee en een andere hond loopt weg bij de dierenarts en heeft nog een kap om zijn hals. Lastig wordt het als de meute een groep katten tegenkomt (waarvan er eentje de bal met zichtbaar genoegen weer een mep geeft) en als de jacht omlaag gaat in een flatgebouw, moet het boek even gedraaid worden om alles te kunnen volgen. Er is op de tekeningen dus heel veel te zien en te ontdekken. Bloomfield tekent realistisch en met warme kleuren. De verschillende hondenrassen zijn goed te herkennen en in het begin van het boek worden ze ook benoemd. Ze tekent de jacht op de bal geloofwaardig door de dieren duidelijk in beweging weer te geven. Daarnaast geeft ze ook subtiel gelaatsuitdrukkingen mee. Erg leuk zijn de schutbladen; aan het begin van het boek zien we een bonte verzameling honden die we op het laatste schutblad ook weer zien, maar dan met hun tong uit de bek.
De korte tekst is op rijm en neemt de lezer mee in de beleving van de jacht vanuit het standpunt van de honden met zinnen als ‘We rennen en springen, draaien en dollen, zoeven en racen, hijgen en hollen.’ Als het meisje in beeld is verschuift het vertelperspectief en neemt zij het woord. Omdat de tekst summier is en de illustraties duidelijk zal dit wisselen van perspectief de jonge lezers waarschijnlijk niet in de weg zitten.
Pak'm!
Jenny Bloomfield, vertaald door Xanna Reddingius
Rubinstein, 2026
![]() |
©
Jenny Bloomfield |

